• ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM

Názov školského vzdelávacieho programu

„ Vzdelanie je priorita “

Názov školy

112, , 962 25 Slatinské Lazy

045/5393286, sllazy @centrum.sk

ZRIAĎOVATEĽ

Názov

Obec Slatinské Lazy

111, 962 25 Slatinské Lazy

045/5402564,

Platnosť dokumentu

od 01.09.2023

Schvaľovateľ  ŠkVP

Dátum schválenia

Pedagogická rada školy

Poňatie školského vzdelávacieho programu

V našom poňatí je škola miestom, ktoré motivuje žiakov k aktívnemu učeniu sa. A to nielen encyklopedickým vedomostiam, ale pre život dôležitým kompetenciám učiť sa, riešiť problémy a sociálnym zručnostiam. Charakter práce má potom okrem iného v deťoch podporovať pocit bezpečia, možnosť pozitívneho prežívania, získania zdravého sebavedomia, rozvíjanie kritického myslenia a schopnosť sebahodnotenia.

Našou prvoradou ambíciou je premeniť školu na prostredie, kde sa deťom s veľmi rôznorodými vzdelávacími potrebami dostáva nielen kvalitnej a kvalifikovanej vzdelávacej starostlivosti, ale kde sa súčasne cítia spokojne a bezpečne.

O podobnú premenu školy sa spoločne s rodičmi našich žiakov a odborníkmi z radov pedagogickej verejnosti pokúšame už dlhšiu dobu. Pripájame sa k vzdelávacím trendom v Európe a chceme rozvíjať u žiakov kompetencie, ktoré sú nevyhnutné pre život v rýchlo napredujúcej spoločnosti tak, aby boli schopní samostatne myslieť, vzdelávať sa, dorozumievať sa s ľuďmi a uplatniť sa v živote.

Východiská programu

Školský vzdelávací program Základnej školy v Slatinských Lazoch, vychádza z celkovej charakteristiky školy, jej kladov a záporov,   z koncepčného zámeru a tradícií, podmienok na vzdelávanie žiakov, pedagogického zboru, postavenia školy v regióne, z priestorového vybavenia školy, zloženia žiakov, sociálneho prostredia a záujmov žiakov, zo SWOT analýzy, z dlhodobých projektov a zo skúseností získaných vo výchove a vzdelávaní z predchádzajúcich rokov.

Vlastné zameranie školy

• podpora primeraného všeobecne vedomostného a emocionálneho rozvoja jedinca
          • rozvoj čitateľskej gramotnosti  a všeobecnej gramotnosti v materinskom jazyku,

posilnenie časovej dotácie  SJL na 1.stupni a  v 5. a v 9.ročníku  na 2.stupni

• podpora vyučovania cudzích jazykov od 1.ročníka ANJ a NEJ od 7.ročníka
          • rozvoj matematickej  a finančnej gramotnosti posilnenie časovej dotácie

matematiky na 1.st. a v5. a 9.r. na 2.stupni , rozpracovanie štandardu

finančnej gramotnosti je v dokumente Implementácia finančnej gramotnosti

• podpora a environmentálnej a ekologickej výchovy
          • podpora regiónu, tradícií , umenia a kultúry
          • vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno –vzdelávacími potrebami
          • využívanie IKT vo výchovno vzdelávacom procese.

Vymedzenie cieľov a poslania výchovy a vzdelávania

Hlavný cieľ výchovy a  vzdelávania:

• Rozvoj kognitívnej, emocionálnej, sociálnej a psychomotorickej stránky osobnosti žiaka s dôrazom na jeho individualitu

Čiastkové ciele výchovy a vzdelávania:

• získať kľúčové spôsobilosti (kompetencie), zmysluplné základné vedomosti a znalosti a vypestovaný základ záujmu o celoživotné učenie sa,
        • rozvíjať u žiakov funkčnú gramotnosť a kritické myslenie,
        • viesť žiakov k využívaniu efektívnych stratégií učenia sa (učiť sa učiť)
        • poskytovať každému žiakovi príležitosť objaviť a rozvinúť svoje schopnosti v súlade s reálnymi možnosťami, aby tak získal podklad pre optimálne rozhodnutie o svojom ďalšom vzdelávaní,
        • rozvíjať u žiakov sociálne kompetencie s dôrazom na kultivovanú komunikáciu a spoluprácu,
        • rozvíjať komunikačné kompetencie v cudzom jazyku,
        • viesť žiakov k uplatňovaniu svojich práv, plneniu svojich povinností a rešpektovaniu práv iných ľudí,
        • vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov,
        • vážiť si svoju prácu i prácu iných ľudí, rozumieť, že úspech je výsledkom zmysluplnej a efektívnej činnosti človeka,
        • viesť žiakov k zodpovednému aktívnemu prístupu k ochrane a upevňovaniu svojho zdravia, pohybom , športom a pobytom v prírode .

Stupne vzdelania

Stupeň vzdelania

Primárne vzdelanie

ISCED I

1. – 4. ročník

Nižšie stredné  vzdelanie

ISCED 2

5. – 9. ročník

Dĺžka štúdia

4 roky

5 rokov

Príslušná úroveň Slovenského kvalifikačného rámca / Príslušná úroveň Európskeho kvalifikačného rámca

1.

2.

Vyučovací jazyk

slovenský

Formy výchovy a vzdelávania

Základnou formou výchovy a vzdelávania je vyučovacia hodina, ktorá trvá 45 minút a popoludňajšia hodina 7.hodina 40 minút.

Vyučovacie hodiny:

začiatok

koniec

1. hodina

2. hodina

3. hodina

4. hodina

5. hodina

6. hodina

7. hodina

Medzi ďalšie formy vzdelávania patria:

1. blokové vyučovanie,